Bilgisayar Isınma Sorunlarına Karşı Etkili Çözümler

Bilgisayar Isınma Sorunlarına Karşı Etkili Çözümler

Bilgisayar Isınma Sorunu Nasıl Oluşur?

Bilgisayar ısınmasının en çok rastlandığı bilgisayar çeşidi laptoplardır. Çünkü laptoplar masaüstü bilgisayarlar kadar büyük bir hacime sahip değillerdir. Tabiki bu masaüstü bilgisayarların ısınmayacağı anlamına gelmez. Ama çoğu ısınma problemleri laptop türü bilgisayarlarda görülür.

Bilgisayarınızın ısınma sorunu bir çok nedene bağlı olabilir. Bu sorunların bazıları donanım kaynaklı, bazıları ise yazılım kaynaklı olabilir. Bilgisayar ısınma sorununu tek bir nedene bağlamamız doğru olmaz.Bilgisayarınızın kullanıldığı yıl miktarı, donanım kalitesi, kullanılan yazılımlar, kullanma biçimi gibi birçok neden bilgisayarınızın ısınmasını etkileyebilecek derecededir. Bu nedenler kolaylıkla üstesinden gelinebilecek nedenlerdir. Bilgisayar ısınma sorununun nedenini ne kadar çabuk bulursak o kadar çabuk ısınma sorununu çözebiliriz. 

Bilgisayar Isınması Zararlı mı?

Bilgisayar ısınması ne derecede olduğu önemlidir. Bu konuda da direk net bir cevap vermemiz doğru olmaz. Çünkü bilgisayarlar belirli bir sıcaklığa geldiklerinde otomatik olarak kendilerini kapatırlar. 

Kendilerini otomatik kapatmalarının nedeni bilgisayar donanımlarına herhangi bir zarar vermemek içindir. Eğer bilgisayar en üst seviye sıcaklığı geçerse muhtemelen bileşenlerinizde bulunan lehimler sıcaktan eriyecektir. Sadece lehimler değil bilgisayarınızın iç kısmındaki plastiklerde eriyebilir.

Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalınmaması için bilgisayarınız aşırı derecede ısındığı anda otomatik olarak kendini kapatmaktadır .Ama sürekli bilgisayar ısınması donanımlarda arızalara neden olabilir. Bilgisayarınız da kasma ve donma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. 

Bilgisayarınızı daha serin tutabilmek adına bir kaç ısınma sorunu çözme taktiği hazırladım. Aşağıdaki maddeleri teker teker uygularsanız bilgisayarınız her zamanki sıcaklığından daha düşük sıcaklığa erişecektir.

1-Termal Macununuzu Değiştirin

Termal macun, işlemci ve işlemci fanı arasındaki bağlantıyı kuran krem kıvamında olan bir maddedir. İşlemci fanınız döndüğü zaman fanın altına bulunan metali soğutur. Soğuyan metal termal macun yardımıyla işlemciyle bağ kurar ve işlemciyi soğutur.

Aradaki termal macunun kuruması, eskimesi gibi olaylar soğuyan metalin işlemciyle bağlantısını keserek işlemcinin ısınmasına neden olur .Bilgisayarınızın içerisinde sürekli ısı üreten işlemci kasanın içerisine sıcaklık yayar ve bilgisayarın diğer aksamlarının da ısınmasına neden olur. Bu durum bilgisayar ısınması için yeterli düzeydedir.Bilgisayarda donma, kasma gibi problemlerle karşılaşılabilir. Bu yüzden termal macununuzu düzenli olarak değiştirmeniz gerekir. Her yılda bir değiştirirseniz sizin için kâfi olacaktır. En büyük bilgisayar ısınma problemlerinden biri termal macunun eskimesidir. Hafife aldığımız termal macun, aslında ısıyı kontrol altına alan bir etkendir. Ne kadar çok özen gösterirseniz o kadar çok bilgisayarınızı serin tutacaktır.

2-Bilgisayar Temizliği Yapın

Bilgisayar temizliğinin düzenli olarak yapılması bilgisayar ısınmasını engellemeye yetebilir. Eğer uzun zaman temizlik yapmazsanız bilgisayar kasasının içi çöplüğe dönebilir. Çoğu bilgisayarlarda uzun zaman temizlik yapmazsanız fanın etrafı katmanlar halinde tozla dolar. Toz katman haline geldiği için sıcaklığı tutar ve dışarı salmaz. Bu sadece fan için geçerli değildir.

Ana kartın üstü tozla kaplandığı zaman bir battaniye gibi ısıyı içeride tutar. Isı bir yere kaçamadığı için diğer bileşenleri de ısıtarak bilgisayarın yavaşlamasına sebebiyet verebilir.

Bilgisayarınızı temizlik fırçalarıyla güzelce temizleyin. Kalan tozları gidermek için hava sıkabilir veya elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Temizlik bilgisayarın sıcaklığını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bilgisayar temizliği yapmak hem sessiz bir sisteme imza atmak hem de ferah bir sistemle çalışmak demektir. Bilgisayar temizliği atlanmaması gereken bir eylemdir.

Pc Isınma Sorunu

3-Ağır Programları Uzun Süreli Kullanmayın

Ağır programları kullanmak bir müddet sonra bilgisayarınızı zorlayabilir. Zorlanan bilgisayarınızın çok performans harcadığı için otomatikman ısınmaya başlayacaktır. Laptop kullanan arkadaşlar bilirler, ağır bir program açıldığında laptop fanı hızlanmaya başlar.

Çünkü zorlanan bilgisayar ısındığı için soğutmak adına fanlar daha hızlı çalışmaya başlar .Ağır programlar kullanmamaya özen gösterin. Eğer kullanmanız gerekiyorsa belirli periyotlarda kullanın.


 


Ağır programları açtığınız zaman ram, işlemci ve ekran kartı normal olandan daha fazla kullanılır. Fazla kullanılması çok hızlı ve daha uzun süreli çalışmasına neden olur. Daha fazla enerji tüketir ve etrafa daha fazla ısı yayar. Kendimizden örnek verebiliriz aslında.

Yürürken vücut sıcaklığımız normal derecededir. Fakat bir anda koşmaya başlarsak daha fazla enerji tüketiriz ve vücudumuz ısınmaya başlar.

Bilgisayarlarda aynı bunun gibidir. Bunun için kullandığımız programlar çok fazla programlar olmamalı. Çok fazla ram kullanan programları uzun süreli kullanmamalıyız. Zaten kasma yapacaktır. Kasma yapan programı kullanmakta bir hayli zordur. Sözün kısası, ağır programlardan uzak durun.

4-Bilgisayarınızın Her tarafı Açıkta Kalsın

Bilgisayar ısınma sorununu ortadan kaldırmak için bilgisayarı kullanırken kasanın etrafının kapalı olmaması gerekmektedir. Tabii ki bilgisayarı masasına koymuş olabilirsiniz, onda herhangi bir problem yoktur. Ama diğer türlü bilgisayarınızın fanlarının önü kapatılırsa ısı içeride birikecektir.

Fanlar, bilgisayarınızın içerisindeki sıcak havayı dışarı atmakla görevlidirler. Siz eğer fanların ısı ve hava akışını kesecek şekilde önünü kapatırsanız, sıcak hava içeride hapsolacak ve içeride kaldığı sürece sıcaklığı artacaktır.

İçeride sıcak havanın bulunması demek diğer bileşenlerinde ısınması demektir. Bilgisayarınızın ısınma sorununu çözmek için bu konuda hassasiyet göstermeniz gerekir.Aksi taktirde bilgisayarınızın bazı aksamları problem çıkartabilir.

5-Ekstra Fan Takın

Bu birçok insanın aklına gelmemiştir veya gelmiştir de uğraşmak istememiştir. Bu yöntem çoğu zaman işe yaracaktır. Bilgisayarınız ısınıyorsa ek bir fan bilgisayarınızı soğutmaya yetebilir. Isının dışarı atılması için fanların kullanıldığını söylemiştik. Ek bir fan demek dışarıya çıkarılan daha fazla ısı demektir. Eğer ek bir fan takabilirseniz ısı akışı hareketlenecek ve bilgisayarınızı soğutabileceksiniz.

Laptop Isınma Sorunu

6-Bilgisayarın Bir Kapağını Açık Bırakın

Bilgisayarınızın bir kapağını açık tutmak bazen tehlikeli olabilir. Evde küçük çocuk veya hayvan bulunuyorsa kapağı açık olan kısımdan herhangi bir uzvunu bilgisayar fanına kaptırabilir. Bunu göz önünde bulundurarak bilgisayarın bir kapağını açabilirsiniz .Açık olan kapan her zaman duvara doğru dönük olması, olası tehlikeleri önleyecektir. Bilgisayarınızın kapağını açtığınız zaman hem daha fazla ısı akışı olacak hemde bilgisayarınız nefes almış olacaktır.

Yorum Bırak (0)