1. Anasayfa
  2. Bilgi

Bilgisayar Uyku Modu Kapatma

Bilgisayar Uyku Modu Kapatma
0

Bilgisayarımın ekranı sürekli kapanıyor diyorsanız bunun üstesinden gelmek için Windows uyku modunu kapatabilirsiniz. Uyku modu, belirli bir süre açık kalan ekranı güç tüketimini en aza indirmek için kapatır. Bunun yanında yine güç tüketiminden tasarruf etmek adına bilgisayarınızı bekleme moduna yani uyku moduna alır.

İndirme işlemleri veya süreklilik arz eden, ekranın açık kalması gerektiği durumlarda ekranın kapanması insanı çileden çıkaracak neticeye geliyor. Saatlerce uğraştığınız bir proje kapanmasın isterken farkında olmadan kapanabiliyor.

Uyku Modu Nedir ?

Uyku modu, aslında yukarıda da bahsettiğim üzere güç tüketiminden tasarruf sağlamak adına bilgisayarınızın ekranının belirli bir süre sonra otomatik kapanmasıdır. Bilgisayarınızda o sırada kendini uyku moduna alır. Zaten bilgisayar kendini uyku moduna aldığı için ekranınız kapanmaktadır.

Uyku modunda açık sekmeler, açık programlar, açık projeler gibi önem arz eden eylemler olduğu gibi kalır. Yani konuyu daha da açacak olursak; Chrome de geziniyordunuz ve bir işiniz çıktığı için bilgisayarı kapatmayı unutup başından kalktınız.

Bir müddet sonra bilgisayarınız kendini uyku moduna alacaktır. Uyku moduna alınan bilgisayarda yaptığınız işlemlerin hiçbiri kaybolmaz. Yani uyku modundan çıkardığınız zaman Chrome yine açık ve girmiş olduğunuz site hâlâ daha bekliyor olacaktır. Kapanmadan önce nasıl bıraktıysanız açtığınız zamanda aynı şekilde bulabilirsiniz bilgisayarınızı.

İndirmeler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Uyku modunda bilgisayarınızın internetle bağlantısı kesildiğinden indirmeleriniz iptal olur. Hiç bu konu hakkında istisna görmedim.

Uyku Moduna Alınan Bilgisayarı Açma

Uyku modunda olan bir bilgisayarı açmak sandığınızdan da kolaydır. Sadece Power tuşuna (bilgisayarı açma tuşu) basarak bilgisayarınızı uyku modundayken açabilirsiniz.

Uyku moduna tuş atamaları da yapılabilmektedir. İlla da Power tuşuna basınca açılacak diye bir kaide yok. Âmâ Windows standart ayarlarında Power tuşuyla uyku modundan çıkmaktadır.

Uyku Modu Zararlı mı ?

Bilgisayarı uyku modunda tutsak zararı olur mu sorusuna “HAYIR” olarak cevap verebiliriz. Bilgisayarınız uyku modundayken harddiskiniz çalışmadığı için donanım anlamında bilgisayarınıza bir şey olmaz.

Bilgisayarlar bizim gibi erkenden yorulmazlar ama bu da 1 sene boyunca bilgisayarınızı açık tutun demek değildir. Bilgisayarınızı en fazla 1 veya 2 gün açık bırakmalısınız. Onlarında dinlenmeye ihtiyacı var çünkü.

Sadece kapatmak yerine uyku moduna almak biraz güç tüketimine neden olur. Çünkü kapatılan bilgisayara nazaran uyku moduna alınan bilgisayar elektrik harcar. Eğer ışıklı bir kasa kullanıyorsanız uyku moduna aldığınızda kasanızın ışığının yandığına şahit olacaksınız.

Çünkü bilgisayarınızı uyku moduna aldığınızda önemli donanımları çalışır durumdadır. Çalışır durumda olduğu için güç tüketimine yol açar.

Eğer bilgisayarınızın açık kalmasını istiyorsanız uyku moduna almanız yararlı olacaktır çünkü daha az güç tüketimi yapmış olur. Eğer kapatmak istiyorsanız uyku moduna almaktansa direk kapatmanız önerilir çünkü dediğim gibi uyku modunda olan bir bilgisayar güç tüketir.

Uyku Modu Kapatma

Bu göstereceğim yöntem bütün Windows sürümlerinde geçerli olacaktır. Tabi ilerleyen zamanlarda yeni bir Windows sürümü çıkmazsa.

  • Başlat menüsüne “Güç Seçenekleri” yazın ve “Güç Seçenekleri” simgesine tıklayın.
  • Seçili olan modun (Dengeli) yanındaki “Plan Ayarlarını Değiştir” yazısına tıklayın.
  • Ardından “Bilgisayarı Uyku Moduna Geçir” seçeneğini “Hiçbir Zaman” olarak işaretleyin.
  • “Ekranı Kapat” seçeneğine de aynı işlemi yapın.
  • En sonda “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayarak yaptığınız işlemleri kaydedin.
Uyku Modu Kapatma
Uyku Modu Kapatma

Yukarıdaki adımları uygulayarak kolaylıkla uyku modunuzu kapatabilirsiniz. Uyku modunu kapattığınız zaman bilgisayarınız, siz kapatana kadar açık kalacaktır. Açık kalırken güç tüketeceğini de unutmayın.

En sondaki ekrandan uyku modunun devreye gireceği dakikayı da ayarlayabiliyorsunuz.1 saat sonra uyku moduna alsın, 2 saat sonra uyku moduna alsın diyorsanız en son ekranda “Hiçbir Zaman” terimini seçmek yerine kaç dakika veya kaç saat sonra uyku moduna alınacağını seçin.

Böylelikle bilgisayarınızın erken uyku moduna alınmasını engellemiş olursunuz. Yukarılarda da bahsettiğim gibi bilgisayarınız çalıştıktan bir müddet sonra yorulmaktadır. Sürekli açık bırakmak yerine en fazla 2 gün açık tutun.

Daha fazla açık tutmak hem harddiskinize hem de çalışan donanımlarınıza olumsuz yönde etki yapabilmektedir. Bilgisayarı çok fazla zorlamaya gerek yok. Aksi taktirde ömrü erken dolabilir.