BilgiSosyal Medya

Phishing Saldırısı Nedir? Sosyal Medya Hesabınızın Çalınmaması İçin Bunları Yapmalısınız!

Aslında internet üzerinde hesap hacklemenin en çok kullanılan yöntemi phishing’tir. Gün geçtikçe insanlar hesap çalınmalarının daha yoğunlaştığının farkında. Bu da bu durumun bu kadar hafife alınmaması gerektiğinin kanıtıdır.

Bazı fenomenlerin dahi hesapları çalınmakta günümüzde. Yani bu demek oluyor ki büyük hesapları olan şahıslar bile bir anlık dalgınlıkla hesaplarını çaldırabilmekteler. Sizin başınıza gelmeyecek diye bir kaide bulunmamakta.Çalma yöntemi olarak Phishing kullanıldığını söylemiştik peki bunun ne olduğu hakkında bilginiz var mı?

Phishing Saldırısı Nedir?

Phishing çok basit bi yöntemdir. Bu yöntem herkes tarafından kullanılabilecek kadar kolaydır. 10 yaşında bilgisayar kullanan çocuk bile internette biraz araştırma yaparak Phishing yöntemini kullanabilir.

Phishing, bir sitenin aynısının klonlanması demektir. Klonlanınca kullanıcı adı ve şifre girilecek formlarda klonlanmaktadır. Böylelikle ana sitenin tamamen aynısı elde edilmiş olur. Zaten kandırma yöntemi de ana sitenin aynısı olan yeni bir sahte site tasarlamaktır.

Bu klonlanan sistemler sosyal medya hesaplarının linklerine benzer bir domainlere entegre edilmektedir. Mesela instagram’ı klonlayarak instagram.com yerine 1instagram.com gibi benzer domainlere entegre ederler.

İnsanlarda domaine dikkat etmeden instagram sanarak siteye girerler ve kullanıcı adı ve şifrelerini girerler. Kullanıcı adı ve şifreyi girince direk kullanıcı adı ve şifre site kurucusunun havuzuna düşer. Böylelikle benzer bir platform oluşturarak sizin kullanıcı adı ve şifrelerinize erişmiş olurlar.

Bu durumlardan kimsenin muzdarip olmasını istemediğimizden dolayı konuya detaylı bir şekilde el atalım ve nerelerde bu yöntem kullanılırmış ona değinelim.

Phishing Saldırısı Nedir
Phishing Saldırısı Nedir

Phishing’ten Nasıl Korunulur ?

Aslında biraz dikkatli olmak dışında buna yapılabilecek bir şey yoktur. Bu tür oluşturulan sitelerin linkleri genellikle Whatsapp veyahut diğer sosyal platformlar üzerinden sizlerle paylaşılır.

Size bir kaç inandırıcı cümle kurarlar. Kanka şunu izlesene çok komik, kanka bu videoyu izlemedin mi hâlâ gibisinden tıklamaya teşvik edici cümlelerle destekleyerek sizin linke tıklamanızı sağlarlar. Bu gibi şeylere tamah etmeyin.

Size arkadaşınız link atıyorsa tıklamayın. Şayet çok meraklı iseniz ve tıklamışsanız siteye kesinlikle kendi kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapmayın. Çünkü bir anlık merak sizin yıllardır kullanmış olduğunuz hesabınıza veda etmenize neden olabilir.

Bu çok basit bir yöntem gibi gelebilir ama neredeyse bütün dolandırıcılar bu yöntemi kullanmaktadırlar. Ciddi anlamda para kaybettirebilir sizlere. Düşündüğünüz zaman benim başıma bu makaleyi okuduktan sonra gelmez diyebilirsiniz ama durum ne yazık ki öyle olmuyor.

Sırf dalgınlığınız yüzünden banka hesabınızı kaybedebilirsiniz ve kişisel verilerinizin başka insanlar tarafından ele geçirilmesine neden olabilirsiniz. Bu kişisel verilerin internet ortamında yayılmasını hiç kimse istemez.

Dolandırcı bunu bildiği için kişisel verilerinizin internet ortamında yayılmaması adına para isteyebilir.Türlü türlü sitelerde kullanılarak size kalıcı sıkıntılar oluşturabilir.Bunun önüne geçmek maalesef imkansızdır.

Yukarıda dediğim gibi temkinli olmaktan başka çare bulunmamaktadır. Bu durumu yaşamamak için güvenmediğiniz internet sitelerine girmeyiniz. Herkesin attığı linklere tıklamayınız. Eğer bir siteye girdiyseniz adres çubuğundan site adresinin tam olup olmadığını kontrol ediniz.

Başka Nerelerde Bu Yöntem Kullanılır ?

Bunu sadece sosyal medya ile sınırlandırmak doğru olmaz. Çünkü internet bankacılığında da bu yöntemler kullanılabiliyor. Sadece sosyal medya ve internet bankacılığı diyerekte sınırlandırmak doğru olmaz. Her an her yerde karşınıza sahte kurulmuş web siteleri çıkabilir.

Phishing Saldırısı Nedir
Phishing Saldırısı Nedir

Bankaların internet sitelerini dahi bire bir klonlayabiliyorlar. Size yine aynı şekilde o tür sitelere girdiğiniz zaman internet bankacılığının kullanıcı adı ve şifresi havuza düşecektir. Böylelikle kartınızdan istenildiği gibi para çekebilirler.

Tekrar söylemek zorundayım ki girdiğiniz sitelerin orjinal siteler olduğunu teyit ettikten sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girerek işlem yapın. Böylelikle sistemin kurbanı olmazsınız.

Ömer Bozdi

Bilgide bencil olmayın ki geriye çoğalarak dönsün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatarak Bize DESTEK Olun.