Nasıl YapılırBilgisayarProblem Çözümleri

Açılmayan Bilgisayardan Dosya Kurtarma, Live Windows USB Oluşturma

Açılmayan bilgisayardan dosya kurtarma aslında sandığınızdan da basittir. İşletim sistemleri zaman zaman çökebilir veya açılmayabilir. Hâl böyle olunca önemli dosyalarınızı nasıl kurtaracağınız hakkında araştırmaya koyulursunuz.

Size o kadar basit bir yöntem göstereceğim ki bütün verilerinizi çok kolay bir şekilde kurtarabileceksiniz. Kurtarma olayını Live Windows ile gerçekleştireceğiz.

Live Windows Nedir ?

Şuana kadar belki de adını hiç duymadığınız ama Açılmayan Bilgisayardan Dosya Kurtarma yapacak canlı bir işletim sistemidir. Bilgisayarda çalıştırmış olduğunuz işletim sistemini, hiç Hard Diske veya kuruluma gerek duymadan direk bilgisayarda açmanızı sağlar.

Nasıl oluyor bu dediğinizi duyar gibiyim. Bunun mantığını anladığınızda olay gerçekten çok basitmiş diyeceksiniz. Normalde bilgisayarınıza Windows 10, Windows 7 gibi işletim sistemlerini kurduğunuz zaman Hard Diskinize kurulmuş oluyorlar.

Her bilgisayarı çalıştırdığınızda Hard Diskiniz devreye girerek yüklü olan işletim sistemini çalıştırıyor. Live Windows’ta bunun bir örneği gibidir. Burada hard disk yerine USB kullanılmaktadır. Neden USB kullanılıyor diye sorduğunuzu da duyar gibiyim.

Live USB kullanım amacı; unutulan şifreleri öğrenmek, Açılmayan Bilgisayardan Dosya Kurtarma gibi işlemler yapabilmektir. Windows açılmadığı için dosya falan kurtaramıyorsunuz haliyle. Çalışan bir işletim sistemi olmadığı için ise bilgisayarınızdan hariç bir işletim sistemine ihtiyaç duyuyorsunuz.

Çünkü eğer bilgisayarınızda çalışan aktif bir işletim sistemi olursa Hard Diskinize erişebilecek ve dosyalarınızı kurtarabileceksiniz. Bunu yapmanızı da Live Windows sağlamaktadır.

Live Windows ise Hard Diske ihtiyaç duymadan sadece USB kullanarak Windows çalıştırmanızı sağlayan bir eylemdir. Usb’ye atmış olduğunuz kurulumsuz işletim sistemini bilgisayarınızda çalıştırarak Açılmayan Bilgisayardan Dosya Kurtarma gibi hârika işler çıkarabiliyorsunuz.

Yani kurulumsuz olan Windows işletim sistemini USB belleğine atıyorsunuz ve sadece USB kullanarak bilgisayarınızda yeni bir işletim sistemi açabiliyorsunuz. Buna Canlı Windows yani Live Windows denilmektedir.

Live USB, Live Windows Nasıl Hazırlanır ?

Açılmayan Bilgisayardan Dosya Kurtarma yapabilmek için il adım Live Windows işletim sistemini Flash Belleğe yazdırmak olacaktır. Yazdırma işlemi için ise yardımcı programa ihtiyacımız var. Sırasıyla adımları uygulamanız halinde Live Windows hazır olacaktır.

Live Windows
Live Windows
  • Öncelikle buraya tıklayarak live usb için windows 7 usb iso dosyasını indirin.
Rufus İndir
Rufus İndir
  • Diğer dosya inerken buraya tıklayarak rufus programının en güncel sürümünü indirin. İndirdiğiniz tarihe göre sürüm değişikliği olabilir. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi en üstteki indirme bağlantısına tıklayarak en güncel sürümü indirebilirsiniz.
Live Windows
Live Windows
  • İlk başta indirmiş olduğunuz .rar dosyasına girin ve içerisindeki WINPE.iso dosyasını tutarak masaüstüne atın.
Rufus
Rufus
  • Bilgisayarınıza bir usb takın. İndirmiş olduğunuz rufus programını açın ve okla gösterilen yerde bilgisayarınıza takmış olduğunuz usb belleği seçin.
  • Seç butonuna tıklayarak masaüstüne atmış olduğunuz WINPE.iso dosyasını seçerek “Aç” butonuna tıklayın.
  • Başlat butonuna tıklayın ve yazdırma işleminin tamamlanmasını bekleyin. İşlem tamamlanınca Durum kısmında bildirim çıkacaktır.

USB hazırlama işlemi bu kadardı. Sıra verilerimizi nasıl kurtaracağımıza geldi. Aşağıdaki adımları harfiyen uygulayarak istediğiniz veriyi kurtarabilirsiniz. Bu bir resimde olabilir, videoda olabilir veya herhangi bir dosya da olabilir.

Açılmayan Bilgisayardan Dosya Kurtarma – Live Windows?

Açılmayan Bilgisayardan Dosya Kurtarma işlemini Live Windows kullanarak yapacağımızı söylemiştik. Live Windows’u kullanabilmeniz için bilgisayarınızın USB’den başlatılmasını sağlamanız gerekmektedir. İlk başta da söylediğim gibi bilgisayarınızın Power tuşuna bastığınızda Hard Disk’iniz devreye girer ve Hard Disk’teki veri okunarak işletim sistemi açılır.

Biz burada varsayılanı değiştirerek Power tuşuna bastığımız zaman USB’deki veri okunarak işletim sisteminin açılmasını sağlayacağız. Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarımızın “Boot” menüsüne girmemiz gerekiyor.

Boot menüsüne girmek için her bilgisayarda farklı tuş kombinasyonu olabilir. Ama hangi tuşla Boot Menüsüne gireceğinizi anlamanız için çok kolay bir yol var. Power tuşuna bastığınız zaman bilgisayara ekran gelince gözünüzü ekrandan ayırmayın.

Ekranın genellikle sağ alt köşesinde hangi tuşla Boot Menüsüne gireceğiniz yazar. Eğer bu bilgi ekranda çıkmıyorsa bilgisayarınızın modelini İnternet’e yazarak Boot Menü tuşunu öğrenebilirsiniz.

Bios’a girmeyeceğiz dikkat edin. Boot menüsüne giriş yapacağız. Eğer Bios’a girerseniz bilmeyen için çok uzun ve karmaşık yol olur. Ama Boot Menüsüne girerseniz direk USB’yi seçme şansınız olur.

Boot Menüsü
Boot Menüsü
  • Boot Menü tuşuna bastıktan sonra bilgisayarı hangi sürücüden başlatmak istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Burada seçeceğiniz sürücü bilgisayara takılı olan USB bellek olmalıdır. Yön tuşlarıyla sürücüyü seçip “Enter” tuşuna basın.
Windows 7
Windows 7
  • Daha sonra bu ekran ile karşılaşacaksınız. Burada USB bellekten başlatmak için herhangi bir tuşa basmanız gerektiğini söylüyor. Bu ekrandayken direk kafanıza göre klavyeden herhangi bir tuşa basın.

Bir müddet beklettikten sonra Windows 7 açılacaktır. Ve artık Live Windows işletim sisteminiz hazır hale geldi. Açılmayan Windows işletim sisteminden hariç olarak USB bellek yardımıyla kurulumsuz Windows 7 açmış olduk. Artık Açılmayan Bilgisayardan Dosya Kurtarma işlemini yapabilirsiniz.

Kurtarılmasını istediğiniz dosyalarınızı artık farklı bir USB bellek takarak kurtarabilirsiniz. Live USB belleğini çıkardığınız zaman her şey eski haline geri dönecektir.

Açılmayan Bilgisayardan Dosya Kurtarma
Açılmayan Bilgisayardan Dosya Kurtarma

Live USB, Live Windows Ne Zaman İşimize Yarar ?

Live Windows aslında çok önemli ama kimsenin bilmediği bir ilk yardım aracıdır. Windows işletim sistemine koymuş olduğumuz şifreleri zaman zaman unutabilmekteyiz. Bu unutma anlarında Live Windows bizim yardımımıza koşuyor.

İçerisinde barındırmış olduğu programlar sayesinde Windows şifrelerini rahatlıkla kırabilmekteyiz. Şifre kırmayla da bırakmayarak, açılmayan Windows işletim sistemlerinden veri kurtarmanızı sağlamaktadır.

İşletim sisteminiz açılmıyor diye Hard Disk’inize erişemeyecek değilsiniz. Tabii ki işletim sisteminizin açılmama sebebi Hard Disk değil ise. Live Windows kullanarak açılmayan işletim sistemlerinin bulunduğu Hard Disk’ten çok rahat bir şekilde resim, video, dosya kurtarma işlemi yapabilirsiniz.

Ömer Bozdi

Bilgide bencil olmayın ki geriye çoğalarak dönsün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatarak Bize DESTEK Olun.