Bilgi

Telefona Bakmak, Bilgisayara Bakmak Göz Bozar mı ?

Gündelik yaşantımızda vazgeçemediğimiz teknolojinin gözlerimize bir etkisi var mı yok mu bunu her zaman merak etmişizdir. Zamanında annemiz ve babamız sürekli bizi uyararak fazla bilgisayara bakmak zararlı olacağını söylerdi.

Eğer bilgisayar veya telefon başında fazlaca zaman harcarsak gözlerimizin bozulacağını sürekli dile getirerek zaman zaman kızarlardı. Bu yüzden bu konu her zaman içimize attığımız ve bir türlü araştırmaya vakit bulamadığımız bir konu haline gelmişti.

Belki de bunun korkusundan bilgisayarda veya telefondaki işimizi tamamen halledemeyip kalktığımızda olmuştur. Bu içinizde ukde kalan konuyu detaylıca araştırarak uzmanların söylediklerine yer vereceğim.

Bilgisayara, Telefona Bakmak Göz Bozar mı ?

Bu konu hakkında şuana kadar araştırmalarım arasında hiçbir olumsuz olaya rastlamadım. “Gözlerinizi bozar !” gibi kesin bir cümleye de. Uzmanlar bu konularda araştırma yaparak, bilgisayara bakmanın gözleri bozmayacağını dile getirmişler.

Gözlerdeki oluşacak herhangi bir görme bozukluğunun genlerimiz tarafından oluştuğunu söylüyorlar. Yani doğduğumuz vakit ilerde görme bozukluğu yaşayacağımızın bulguları meydana çıkıyor. Aslına görme engeli yaşayıp yaşamayacağımız çocuklukta vücudumuzda bulunan genlerle alakalıymış.

Bilgisayara Bakmak Göz Bozar mı
Bilgisayara Bakmak Göz Bozar mı

İlerde miyop veya hipermetrop gibi görme bozuklukları yaşayıp yaşamayacağınız genlerinizde kodlanmış durumda. Misal veriyorum 20 yaşında miyop olacaksınız diye bir geniniz var. 20 yaşına kadar bilgisayar kullanıyorsunuz. Bir bakıyorsunuz miyop olmuşsunuz.

Miyop olacağınız zaten genlerinizde kodlanmıştı yani siz bilgisayar kullandığınız için miyop olmadınız. Buradan da anlaşılacağı gibi bilgisayar veya telefon kullanmanız herhangi bir görme bozukluğuna yol açmamaktadır.

Zaten görme bozukluklarının bir çoğu gözünüzde ışığın tam kırılması gerektiği gibi kırılmamasından kaynaklanır. Buna da göz retinanız veya göz merceğiniz neden olur.

Bilgisayar, Telefon Kullanmanın Vücudumuza Zararı Var mı?

Bu başlıkta radyasyon yaymasını bir kenara bırakalım. O konuya başka bir gün detaylı bir şekilde değineceğim. Bilgisayar veya telefon kullanmak vücudumuzda bazı zararları beraberinde getirebilir.

Fazla bilgisayar kullanımında gözleriniz yorulabilir, göz çevresinde uçuk çıkmasına neden olabilir veya göz kızarıklıklarına sebebiyet verebilir. Sürekli kullanımlarda ise bel ve boyun ağrılarını da beraberinde getirebilir.

Bilgisayar Başında Nasıl Oturulmalı?
Bilgisayar Başında Nasıl Oturulmalı?

Eğer rahat bir zeminde veya olması gerektiği gibi oturmazsanız ilerleyen zamanlarda kamburluk gibi sorunlar başınıza gelebilir. Uzun süreli kullanımlarda bilekleriniz ağrıyabilir.

Fazla kullanımlarda baş ağrısı ve bel ağrısına neden olabilir. Düzensiz kullanımlar ise uyku düzeninizi berbat edebilir. Çok yoğun bir şekilde bilgisayarla ilgileniyorsanız ara vererek bilgisayar kullanmayı göz ardı etmeyin.

Bilgisayara Bakmak Neden Göz Kızarıklığına Neden Olur?

Bilgisayara veya telefona bakarken gözlerimizi normalden daha az açıp kapattığımızın hepimiz farkındayız. Bilgisayarda herhangi bir işlem yaptığınız için dikkatinizi ekrana veriyorsunuz. Buda göz kırpmanın normal sayısının 4/1’e düşmesine neden oluyor.

Normalde dakikada 20 kez gözlerinizi kırptığınızı varsayarsak bilgisayara oturduğunuza bu sayı 5-6’lara düşüyor. Bu durum da gözlerinizin oksijenle çok daha fazla temas halinde bulunmasına ve gözyaşlarınızın buharlaşmasına neden olur.

Göz kayganlığı sağlayan sıvı buharlaşınca göz kapaklarınız açılıp kapanırken gözlerinizle çok daha fazla sürtünmeye girer. Buda gözlerinizin kızarmasına ve kan toplanmasına sebebiyet verir.

Göz Kızarıklıklarını Nasıl En Aza İndirebiliriz ?

Göz kızarıklıklarını en aza indirebilmeniz için normal yaşantınızda gözlerinizi kaç kere kırpıyorsanız bilgisayar başında da o kadar kırpmanızı sağlamalısınız. Tabii ki bunu sayarak yapmayacaksınız.

Saymak yerine bilgisayar başındayken gözlerinizi sık sık açıp kapatın. Böylelikle gözyaşlarınız buharlaşmayacak ve gözünüz çok daha az oksijenle temas halinde bulunacak. Bu da göz kızarıklıklarını en aza indirecektir.

Bilgisayar ekranının duruşu nasıl ayarlanmalıdır?

Kafanız tam monitörün hizasında olmalıdır. Kafanız monitörden aşağı veya yukarı kesinlikle olmamalıdır. Kafanızı hizaladığınız zaman gözlerinizde otomatik olarak monitöre hizalanmış olacaktır.

Uzaklık olarak ise yazıları net görebileceğiniz en uzak bölge olmalıdır. Ekrana bakın ve gözlerinizin net gördüğü en son uzaklığı seçin. Mümkünse kullanırken göz rahatsız etmeyen filtreler kullanabilirsiniz. Nighshift olarak adlandırılan bu filtreler ışığı azaltır ve beyaz renkleri hafif sarımsı yaparak gözlerinizin yorulmasını engeller.

Gözlerinizin yorulmasını engellemek amacıyla ekran parlaklığını da kısarak kullanabilirsiniz.

Bilgisayar kullanımınızı düzene sokun. Eğer çok işle meşgulseniz yarım saatte bir 15 dakikalık ara verin. Bu zaman diliminde gözleriniz dinlenmiş olacaktır.

Gözlerinizi kesinlikle ekrana yaklaştırarak bakmayınız. Kullandığınız ekran parlaklığını ise sabah ve akşam saatlerine göre ayarlamalısınız. Çünkü geceleri karanlıkta gündüze nazaran gözleriniz çok daha fazla yorulurlar.

Özet

Genel olarak konuyu özetlersek; bilgisayara bakmak gözlerinizi bozmaz ama yorar. Vücudunuzda sadece gözleri etkilemekle kalmayıp bir çok bölgenizin ağrımasına da neden olabilir. Bu yüzden bilgisayar ve telefon kullanırken düzenli ve kurallara uyarak kullanın.

Ömer Bozdi

Bilgide bencil olmayın ki geriye çoğalarak dönsün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatarak Bize DESTEK Olun.