Ücretsiz ProgramlarSıkıştırma Programları

Windows için En İyi Dosya Sıkıştırma Programları

Büyük bir dosyayı sıkıştırmanız mı gerekiyor? İşte Windows’ta en iyi dosya sıkıştırma ve arşivleme programları.

Windows, dosyaları sıkıştırmak ve açmak için temel yazılımlar içerir, ancak bu yazılımlar oldukça sınırlıdır. Daha fazlasına ihtiyaç duyduğunuz durumlar için iyi bir dosya sıkıştırma ve çıkarma aracını kurulu tutmanız faydalı olacaktır.

1. 7-Zip

7 Zip File Manager - Dosya sıkıştırma programları
7zip File Manager

7-Zip sade, güçlü bir sıkıştırma ve çıkarma aracıdır. Windows’un her sürümünde çalışan, ev veya iş kullanımı için tamamen ücretsiz, kayıt gerektirmeyen, popüler bir açık kaynaklı araçtır. Saniyeler içinde kurulur ve yalnızca birkaç megabayt yer kaplar, bu da 7zip programını her türlü kullanım durumu için mükemmel bir program haline getirir.

Sıkıştırılmış dosyalarla çalışmak için 7-Zip’i tek başına açabilir ve bir dizine göz atabilir veya kullanışlı Dosya Gezgini entegrasyonuna güvenebilirsiniz. Bir dosyaya sağ tıklamak, tek tıklamayla dosya arşivlerini çıkarabilen, dosyaları sıkıştırabilen veya arşivin içinde ne olduğunu gösterebilen 7-Zip menüsüne erişmenizi sağlar.

7-Zip, 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP ve WIM dahil olmak üzere birçok sıkıştırma formatı destekler. 7z formatı büyük dosyalar için yüksek bir sıkıştırma oranı sağlar ve meraklıları programın komut satırı entegrasyonunu sevecektir.

7-Zip’in en büyük olumsuzluğu arayüzünün basit olması, süper kullanıcı dostu olmaması ve oldukça sade durmasıdır. Ancak, uygulamayı kullanmak için hiçbir zaman açmanız gerekmeyeceği ve yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda kısa bir süre açık kalacağı göz önüne alındığında, bu önemsizdir.

Genel olarak, önünüze atılan sıkıştırılmış dosyalar için sağlam bir araç istiyorsanız ve gösterişten uzak bir sunuma aldırış etmiyorsanız 7-Zip harika bir programdır. 

Programı İndirmek İçin Tıklayın

2.PeaZip

PeaZip File Manager
PeaZip File Manager

7-Zip, sıkıştırılmış dosyaları işlemek için klasik bir favori olsa da, PeaZip de sıkıştırma yapmak için dikkate alınmaya değer programlardan biridir. 7-Zip kadar küçük boyutlu değil ama buna karşılık PeaZip kullanıcı dostu olmaya ve çekici estetiğe odaklanıyor. Acemi kullanıcılar varsayılan seçeneklerle hızlı bir şekilde yükleyebilir, ancak davranışında ince ayar yapmak isteyenlerin kurulum sırasında ve menülerde değiştirecekleri çok şey var.

PeaZip, programın kendisinde temiz bir arayüze ve kullanımı kolay bir dosya tarayıcısına sahiptir ve bu konuda 7-Zip programına üstünlük sağlar.

PeaZip, sıkıştırılmış arşivleri diğer formatlara dönüştürebilir ve hasarlı dosyaları onarabilir. Dosya Gezgini’nin sağ tıklama menüsünde anlaşılması kolay kısayollar kullanır. Açık kaynaktır ve isterseniz taşınabilir bir sürümü de mevcuttur.

PeaZip hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için harika olan çekici bir programdır. Özellikle 7-Zip’in görünümü sizi rahatsız ediyorsa, hangi arşivleme aracını deneyeceğini bilmeyen herkese tavsiye ederim.

Programı İndirmek İçin Tıklayın

3.Cloud Convert

Cloud Convert
Cloud Convert

Bir dosyayı hızlı bir şekilde açmanız veya sıkıştırmanız gerekiyorsa fakat program yüklemek istemiyorsanız, CloudConvert sitesini kullanabilirsiniz. Bu çevrimiçi hizmet, hemen hemen her dosya biçimini başka bir uyumlu biçime dönüştürmenize olanak tanır ve dosya sıkıştırma ve sıkıştırılmasının açılması için özel sayfalar içerir. Her gün 25 dosyayı ücretsiz olarak dönüştürebilirsiniz.

İnternet hızınıza bağlı olarak dosyalarınızın yüklenmesi ve indirilmesi için bir süre bekleyebilirsiniz. Ayrıca hassas veriler için çevrimiçi dosya dönüştürücüleri kullanmadan önce iki kez düşünmelisiniz. Ancak acil durumlarda alternatif bir seçenek olarak bu siteyi bilmekte fayda var.

Siteye Gitmek İçin Tıklayın

Ücretli Dosya Sıkıştırma Araçları Hakkında Önemli Bir Not!!!

Yukarıda bahsi geçen programların ve sitelerin her birinin ücretsiz olduğunu fark edeceksiniz. Bunun bir nedeni var; pek çok Windows yazılımı para ödemeye değer olsa da , sıkıştırma programları öyle değil. Yukarıdaki araçlardan herhangi biri insanların dosya sıkıştırma ihtiyaçlarının %99’unu karşılayacaktır.

WinZip için (en düşük) 35$ veya WinRAR için 29$ ödemek, tam bir para israfıdır. Bu araçlar çok sayıda seçenek sunabilir, ancak bu programları sürekli olarak kullanmayacaktır.

Ömer Bozdi

Bilgide bencil olmayın ki geriye çoğalarak dönsün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatarak Bize DESTEK Olun.