BilgiÖneriler

Türkiye’nin En Hızlı İnternet Servis Sağlayıcısı Hangisi? – Hikaye Tadında

Öncelikle şunu söylemeliyim ki eğer internet bağlattırmaya kalkıştıysanız meşakkatli yollar sizi bekliyor olabilir. İnternet bağlattırmadan önce her türlü zorlu eylemlerin başınıza gelebileceğini düşünerek yola çıkın. Yoksa her gününüz deli olmakla geçebilir.

Detaylı anlatabilmek adına son yaşadığım olayı da baz alarak anlatım yapacağım. Yalnız konunun başında her yerde ve her zaman bu olayların yaşanmayacağını dile getirmek isterim.

Yaşadığınız şehir, almak istediğiniz hız, almak istediğiniz hizmet ve altyapınız gibi faktörler aşağıdaki sonuçları etkileyebilir. Âmâ çoğunluğun karşılaştığı ve baş belası olan sorunlara da değineceğim.

Hizmeti En İyi Olan İnternet Hangisi?

Tukcell İnternet

Eğer iyi bir hizmet almak istiyorsanız, aradığımda ulaşabileyim yardımcı olsunlar, sorunumu hemen çözsünler istiyorsanız Turkcell abi. Turkcell’in üzerine gül koklatmam hizmet konusunda. Adamlar işlerini layıkıyla yapıyorlar.

4 yıl öncesine kadar Rize’de oturuyordum. O zamanlar altyapım fazla iyi olmadığı için bütün operatörler 8mbps hız sağlayabileceklerini söylüyorlardı. Telefon hattı olarak Turkcell kullandığım için otomatik olarak Turkcell interneti bağlattırmak istedim.

Kullandığım telefon hattından memnundum. Paketler ve hizmetler konusunda beni yarı yolda bırakmamıştı. Bedava internet oranı da diğer operatörlere göre çok fazlaydı.

Bende bu durumdan dolayı Turkcell İnternet bağlattırmak istedim. Müşteri hizmetlerini arayarak başvuru işlemi yaptım. Şaşırtıcı bir şekilde 3.gün gelip kurulum yaptılar hiç bu kadar erken kurulum yapacakları aklımdan geçmemişti.

Turkcell Superonline
Turkcell Superonline

8mbps internet kullanıyordum ama nasıl izah etsem bilemedim. O dönemler bana 8mbps yetiyordu. 1 yıl içerisinde neredeyse hiç bağlantım gitmedi diyebilirim.

Hatırladığım kadarıyla 2 kere bağlantım gitti. Gittiği zamanda uzun süreli gitmemişti 20 dakika falan içerisinde tekrar eski haline dönüyordu. İnternet gidince müşteri hizmetlerini arayıp dile getiriyordum. Onlarda tatlı bir dille şuan bir sıkıntının olduğunu ve kısa süre içerisinde çözüleceğini söylüyorlardı.

Öyle de oluyordu zaten, kısa süre içerisinde internet tekrar geri geliyordu. Dediğim gibi zaten 1 yılda 2 defa gittiğini hatırlıyorum. Bu internet kullanıcıları için çok çok iyi bir oran.

Türk Telekom İnternet

Bursa’ya taşındığım zaman Turkcell İnternetini iptal ettirdim. Sözleşmesi bitmişti ve oturduğum binada Turkcell altyapısı sorgulattırdığımda çıkmamıştı. Bu yüzden kapattırmak zorunda kaldım. Keşke altyapısı olsaydı.

İnternetim yok ve biran önce bağlattırmak istiyorum o zamanlar. İnternetten Türktelekom alt yapı sorgulama sitelerine girip altyapımı sorgulattım. Alt yapım yok gözüküyordu.

Türktelekom İnternet
Türktelekom İnternet

Yan tarafta oturan komşum Türk Telekom kullandığını ve yeni bağlattırdığını söylemişti. Müşteri hizmetlerini aradım ve durumu dile getirdim. Bana maalesef yapacak bir şey yok altyapınız gözükmüyor dedi.

Yandaki komşum kullanıyor diyorum bana geçiştirmek adına yapacak bir şey yok diyor. Türk Telekom bayisine gittim orada sorgulatmak istedim. Oradaki şahıs adres bilgilerimi falan alarak bir yere not etti.

1 saat sonra gel bakalım dedi. Tamam dedim 1 saat sonra gittim. Dedi ki altyapı sorgulatan arkadaş gelmedi dedi. Bende dedim ki “Madem 1 saat içerisinde gelmeyecekti neden 1 saat sonra gel dedin?” Sinirlendi bağırmaya çağırmaya başladı falan.

“Yarın gel diyorsak yarın gel!” gibi küstahça bir tabir kullanarak beni gönderdi. Bendeki de sabır ya çıktım geldim. Ertesi gün gittim altyapın yok dediler. Durumu dile getirdim orada iyi bir abi vardı ve port meselesi bu kardeşim, binanızda boşta port yok dedi.

Eğer port açtırmak istersem 1 ay kadar sürebilirmiş.1 ay içerisinde ben evde patlarım diye düşündüm. Neyse ki şansa karşımızdaki komşu taşınıyordu ve istersem interneti bana verecekti.

Bende zor durumda kaldığım için internetini gitmeden önce istedim. Modemi ve her şeyi bana bırakarak taşındılar. İnternet benim üzerime değildi ama ben kullanıyordum. Neyse gel zaman git zaman internetin sözleşmesi bitecekti.

İnternetin hat sahibi beni arayarak “devam ettireyim mi yoksa kapattırayım mı?” diye sordu. Bende o an bunu kapattırırsam port boşa çıkar ve kendi adıma bağlattırabilirim diyerek kapattırmasını istedim.

İnterneti kapattırdık. Sonra Türk Telekom’u aradım ve internet bağlattırmak istediğimi söyledim. 50mbps’e kadar desteklediğini söylediler. Tamda tahmin ettiğim gibi port boşa çıkmıştı. Çok tatlı dille paketleri söyledi. Bende kendime uygun paketi seçtim.

10 Haziran 2020 tarihinde bağlattırmak için başvurmuştum. 15’inde gelip bağlayacaklar denildi. Telefonuma da 15 Haziran 2020 tarihine randevu alındığı mesajı geldi.

5 gün benim için çok uzundu ama bekledim. 15’i oldu ne gelen var ne giden. Ardından telefonuma “randevunuz 16.06.2020 tarihine ertelenmiştir.” diye mesaj geldi. Tamam dedim sorun değil içimden.

16 Haziran 2020 olmasına rağmen yine ne gelen var ne giden. Yine telefonuma “randevunuz 17.06.2020 tarihine ertelendi” diye mesaj geldi. Sinirlenmeye başladım. Sabredeyim dedim.

İnanmayacaksınız ama 22.06.2020 tarihine kadar sürekli ertelendi mesajları geldi. En son deliye döndüm. Bu süre zarfında 2 kere müşteri hizmetlerini aradım ve bana sürekli “yapabileceğimiz hiçbir şey yok teknik ekibin problemi” denildi.

19.06.2020 tarihinde de arayarak bu durumun artık açıklığa kavuşturulmasını istedim. Bana 22.06.2020 tarihinde kesinlikle gelecekleri söylendi ve bende o kadar bekledik 2-3 gün daha dişimizi sıkarız dedim.

22.06.2020 tarihi geldi çattı ama yine ne gelen var ne giden. Artık işler çığırından çıktı ve interneti iptal ettirmek üzere müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri hizmetleri, ekibimizi size yönlendirdim 1-2 saat içerisinde evinize gelecekler evinizden ayrılmayın dedi. 1-2 saat daha beklerim ne olacak dedim ve bekledim.

Vaat ettiği zaman diliminde yine ne gelen var ne giden. Bu sefer kesinlikle iptal ettirmek üzere tekrar müşteri hizmetlerini aradım. Bütün işlemlerimi iptal ettirdim.

Hizmet bakımından gördüğüm en rezalet firma ne yazık ki Türk Telekom. Bağlamaya gelince her türlü imkanı sağlarız, yok öyle yok böyle diyerek insanları kandırmaktan başka bir şey yapmıyorlar.

Durum aciliyeti bildirmeme rağmen yaklaşık 2 hafta evime internet bağlanmadı. Üstelik beklesem en az 2 hafta daha bekleteceklerine de eminim.

Eğer internet bağlatacaksanız kesinlikle ve kesinlikle Türk Telekom İnterneti bağlattırmayın. Paramızla rezil oluyoruz tabirini size yaşatacak bir firma. Yalan dolanlarla sizleri kandırıyorlar.

Bu durum her yerde geçerli olmayabilir ama benim başıma bunlar geldi ve ölsem de artık Türk Telekom’a bulaşmam. Bu kadar sorumsuz, bu kadar ilgisiz bir firma olmaz.

Türknet İnternet

Türkiye de en çok bekleten herhâlde Turknet internet diyebilirim. Bursa’ya taşındığımda ilk çaldığım kapı Turknet’ti. Çünkü vaat ettiği hız diğerlerinden kat ve kat daha fazlaydı.

Müşteri hizmetlerini aradım ve altyapı sorgusu yaptırdım. 75mbps’e kadar hız sağlayabilecekleri söylendi. Bu hızı duyunca aklım başımdan gitti. Hemen bağlattırmak için nelerin gerektiğini sordum.

Bana gelen maildeki evrakları doldurup kargolamam gerektiği söylendi. Evrakları doldurarak gönderdim.3-4 gün sonra evrakların yanlış doldurulduğuna dair bir telefon aldım.

Türknet İnternet
Türknet İnternet

Üst üste tekrar tekrar kontrol ederek doldurmuştum halbuki nasıl olur ? Müşteri hizmetlerine nereyi yanlış doldurduğumu sorduğumda “Sokağı yanlış doldurmuşsunuz.” dedi. Bunu defalarca kontrol etmiştim imkansızdı yanlış doldurmak.

Sokak olarak nereyi yazdığımı sordum ve yazdığım sokağı dile getirdi. E doğru yazmışım diye tepki gösterdim. Meğer müşteri hizmetleri başvuru yaparken yanlış girmiş.

Başvuruyu iptal ettirdim bir daha evrakları doldurarak gönderdim. Bunlar dile kolay tabi yaparken hep sinirden kan ter olmuştum. Neyse gönderdik her şey yoluna girdi, evraklar onaylandı.

Geriye sadece internetin bağlanmasını beklemek kaldı. Bekle babam bekle ne gelen var ne giden. Neredeyse 2,5 hafta internet bağlanmasını bekledim. En sonunda hiç sinirlenmeden naif bir şekilde müşteri hizmetlerini arayarak işlemimi iptal ettirdim.

Hizmet anlamında en son sıralarda yer aldığını söyleyebilirim. Arkadaşım Turknet kullanıyor. Bir sorun olduğunda müşteri hizmetlerine bağlanamıyor teknik destek alamıyor. Hep internet hızı konusunda düşüşler yaşadığını ve internet hız testi yaptığında vaat ettikleri hızı göremediğinden şikayetçi.

Ha bu arada internet bağlattırdığınız telefondan aramaya kalktığınız zaman direk sizi otomatik operatöre gönderiyor kesinlikle müşteri hizmetlerine ulaşamıyorsunuz. Ancak başka telefondan ararsanız ulaşabiliyorsunuz.

Kablonet İnternet

Açıkçası hiç deneyimim olmadı Kablonet internetle alakalı. Âmâ kullananlar tarafından aldığım yorumlar sürekli olumlu yönde diyebilirim. 150 ye yakın üyesi olan WhatsApp grubunda Kablonet övgülere tutmuşlardı.

Kablonet İnternet
Kablonet İnternet

Bağlatacaksan Kablonet bağlattır diyen çoktu. Üstelik müşteri hizmetlerinin ve teknik ekibin çok iyi olduklarını söylediler. Ablam bizzat Kablonet kullanıyor ve herhangi bir problem olduğunda teknik ekibin anında geldiğini söyledi.

O da ilk başta Kablonet bağlatmamı istedi ama ne yazık ki oturduğum mahallede altyapısı yoktu. Yani konunun özüne gelecek olursak dışarıdan çok olumlu yorumlar aldım. Belki de şuana kadar diğer operatörler için bu kadar iyi yorum almamışımdır.

Vodafone Net

Vodafone de 7-8 ay personel olarak çalıştım. Şikayet geldiğini hatırlamıyorum. Sadece koronanın ilk zamanlarında 3 hafta bile interneti bağlanmayan insan vardı. Sistemler çok yoğundu, online eğitim için çok yoğun bir talep vardı.

Vodafone Net
Vodafone Net

Onun dışında şikâyet geldiğini hatırlamıyorum. Üstelik başvurduktan sonra adımları takip edebileceğiniz bir link veriyorlar size. Anlık olarak işlemleri takip edebiliyorsunuz. Her işlemde de sizlere mesajla bilgilendirme gönderiyorlar. Bu konuda Vodafone Net’in sistemli çalıştığını söyleyebilirim.

1 gün önce direk Vodafone bayisinden kendim bağlama işlemi yaptım. Bakalım kaç gün içerisinde bağlanacak. Şuan onu beklemekteyim. Bağlanırsa bağlandığı vakit direk bu makaleyi güncelleyerek size en net kararımı vereceğim.

Evet uzun süre sonra bu yazıyı güncelleme kararı aldım. Bir türlü makaleyi güncellemek nasip olmadı. Neyse saadete gelelim direk. Vodafone internet başvurusu yaptığım zaman erken bağlanacağını düşünüyordum. Diğer internetlere göre erken bağlandı ama normal olarak değerlendirdiğimiz zaman erken değildi açıkçası.

Başvuru yaptıktan sonra 1 hafta boyunca gelen giden olmadı.1 haftanın sonunda alt yapı kontrolü sağlayan ekip geldi ve alt yapıma baktılar ve onay verdiler. O günün ertesi günü internetiniz bağlanılır diye de bir cümle kullanıp gittiler.

4 gün oldu ve sonunda interneti bağlamak için geldiler. Modem kurulumu yapan şahıs gerçekten çok iyi biriydi. Biraz sohbet etme fırsatım oldu. İnternetin neden bu kadar geç bağlandığını sorduğum da bana “Pandemi dolayısıyla az sayıda ekiple çalışma kararı alındı bu yüzden bu kadar gecikti.” dedi.

Doğrusunu söylemek gerekirse hak verdim. Âmâ bu bir neden olmayabilirdi. Çünkü pandemi dolayısıyla Vodafone bayileri herhangi bir personel azaltma işlemi yapmamıştı. Neden saha elemanlarını azaltsın ki?

Neyse sonuç itibariyle 2 aydır internetimi nokta hatasız kullanıyorum. Hatta vadettikleri hızdan daha yüksek bir hız sağlıyorlar bana. Ben 24 Mbps istemiştim fakat benim internet hızımı 30 Mbps olarak ayarlamışlar. Meraklanmayın aynı ücrete bu hızı sağlıyorlar.

Şuana kadar kullanıyorum hız konusunda ve aksaklık konusunda herhangi bir problem yaşamadım. İnternetimden şuana kadar çok memnunum umarım ileriki zamanlarda da memnun kalmaya devam ederim.

Memnun olmadığım tek şey var o da müşteri hizmetleri. Vodafone’nin vasat derecede müşteri hizmetleri var. Hem telefonda konuşma yapan şahıslar bilgisiz hem de bağlanması bir hayli zor.

Onun dışında benim şuana kadar edindiğim tecrübelere tamah ederseniz düşünmeden alın derim ama biraz üzerinden de zaman geçse tamamen eğriyi doğruyu kavrama olasılığımız yükselir.

En Hızlı Ev İnterneti Hangisi ?

Hız bakımından kullandıklarım arasında en stabilize çalışan kesinlikle Turkcell internet. Türk Telekom da ve Türk Net’te sürekli bir dengesizlik oluyor. Türk Telekom internetini kendim test ederek söylüyorum. Türk net internetini ise arkadaşımın evinde kullandığımda nasıl performans sergilediğini rahatça görmüştüm.

Keza arkadaşımda bu konudan şikayetçi olduğunu dile getirmişti. Vodafone internetine gelecek olursak ta yine bizzat kullanıp test etmişliğim var. Ne yazık ki Vodafone hız konusunda fazlaca dalgalanma yaşıyor.

Kablonet hakkında bir bilgiye sahip değilim kullanma fırsatım olmadı. Aralarında dalgalanma olmasın, sürekli hızlı erişeyim, gel git olmasın diyorsanız tavsiyem Turkcell internetidir. Biraz fazla para ödersiniz ama ödediğiniz parayı hakikaten hak eden bir operatör.

En Ucuz Ev İnterneti Hangisi ?

En ucuz internet gözlemlerim arasında Kablonet. Çünkü Kablonet daha “kota” meselesinden kurtulamamış durumda. Şuan için kotalı tarifeleri mevcut.

Sınırsız tarifelerde sıralamamız Turkcell>Kablonet>Türktelekom>Vodafone>Türknet şeklinde olacaktır. Bu konuda herhangi bir fiyat aralığı belirtmem doğru olmaz. Çünkü sürekli fiyatlar ve fırsatlar değişmektedir.

Şuan için fiyat sıralaması yukarıdaki gibidir. Ve çok fazla değişikliğe uğrayacağını da sanmıyorum şahsen. Şuanki şartlar ve fırsatlara göre en ucuz internet Türk net olarak gözüküyor.

Yukarıdaki sıralama sağladıkları hız ve vaat ettikleri bilgilere göre değerlendirilmiştir. Makaleyi bu doğrultuda incelemeniz makul olacaktır.

İnternet paketleri adına en ucuz internet Türk net olarak gözüküyor yalnız dikkat etmeniz gereken husus eğer Türk net kullanacaksanız modemi ayrıyeten kendiniz alıyorsunuz.

Hangi Ev İnternetini Almalıyım ?

Çok karman çorman bir yola girdik doğru ama bu işin altından başka türlü kalkamazdık. Bazı konularda farklı firmalar daha iyi olmuş olabilir. Burada yapacağım bütün değerlendirmeleri fiyat, performans, hizmet, hız açısından yapacağım.

Günümüz standartlarında internet almak istiyorsanız alabileceğiniz en iyi ve en sağlıklı internet Turkcell’dir. Hem çok iyi hizmet sağlıyorlar hem de vadettiklerini harfiyen yerine getiriyorlar. Fiyat konusunda biraz pahalı olabilir ama biraz fazla verin Turkcell kullanın başkada bir şey demiyorum.

Neredeyse bütün operatörlerden darbe yedim kullanarak tek darbe yemediğim operatör Turkcell oldu. Yarın bir gün internet bağlattırmak istediğinizde gözünüz arkada kalmayacaktır.

Ömer Bozdi

Bilgide bencil olmayın ki geriye çoğalarak dönsün.

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatarak Bize DESTEK Olun.