Öneriler

Sağlıklı Kilo Almak İsteyenlere Muhteşem 7 Tavsiye

Sağlıklı Kilo almak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak rahatlıkla istediğiniz kiloya erişebilirsiniz.

Neden Zayıfsın ?

Artık çevrenizde çok zayıfsın cümlesi kurulmaya başladığına göre kilo almaya başlayabilirsiniz. Siz normalde kendinizden memnunsunuzdur ama çevrenizdekiler sürekli zayıfsınız diye baskı yaparlar bunun için kilo almak istersiniz.

Baskıların sonucu psikolojik bozukluğa doğru ilerliyor olabilirsiniz. Bu sizi sıkıntıdan dolayı daha fazla zayıflatabilir. Öncelikle kimsenin dediğine tamah etmeden bu yola girmeniz gerektiği söylemek isterim.

Zayıf olmanızın birçok nedeni olabilir. Öncelikle neden zayıf olduğunuzu araştırma yoluna koyulun. Eğer neden zayıf olduğunuzu anlarsanız kilo almanız bir o kadar daha kolay olacaktır. Kısa yoldan işinizi halletmiş olabilirsiniz.

Kilo almamanızın nedenleri metabolizma hızlılığı, iştahsızlık, yemekleri sevmeme, stres, sinir, sıkıntı gibi nedenler olabilir. Bunlara ek olarak birçok neden olabilir. Herhangi bir hastalığınız da olabilir.

Kilo almak istiyorsanız ilk başta en yakın hastaneye giderek nedenini araştırınız. Eğer hastane de herhangi bir sıkıntınız yoksa aşağıda belirtmiş olduğum ve kendimin de deneyimleyip başarılı olduğu adımları uygulayın.

1-Daha Fazla Yemek Yiyin

Zayıflığın en büyük nedenlerinden biri fazla yediğinizi düşünmenizdir. Bazen bazı arkadaşlarım “Ailede en fazla yemeği ben yiyorum ama kilo alamıyorum.” diyorlar. Bu durum yanlış bir durumdur. Kendinizi başkalarıyla kıyaslayarak kilo almaya çalışmayın.

Her insanın midesi, enerjisi, gerekli besini ve metabolizması aynı değildir. Demek ki diğerlerine yediği yemek yeterli oluyormuş. Ama senin yediğin besinler yeterli olmuyor olabilir.

Yemek yediğinizde diğerlerine oranla fazla yedim bu bana yeter diyerek ilerlemeyin. Bu yapacağınız en büyük yanlış olur. Bu demek olmuyor ki patlayana kadar yiyin. Patlayana kadar yemek insanın sağlığı için son derece zararlıdır.

Mesela daha fazla yemek yiyebilmek adına kendinize büyük bir tabak koyarak yemeğin tamamını bitirmeyi hedefleyin. Bir müddet sonra mideniz genişleyecek ve daha fazla besin isteyecektir.

Mide esnek bir yapıya sahiptir. Fazla yemek yediğiniz zaman mideniz artık mevcut genişliğin yeterli olmadığı kanaatine varacak ve genişleyecektir. Her zamankinden daha fazla yemek yemenize yarayacaktır.

Ama dediğim gibi sakın tıka basa, patlayana kadar yemek yemeyin. Bu sizin sağlığınız için zararlı olacaktır. Her zaman yediğiniz besin miktarından daha fazla yemeye çalışın. Sürekli bu sirkülasyonu yaptığınız zaman mideniz ve siz artık daha fazla besin tüketmek isteyeceksiniz.

2-Sürekli Ara Öğün Yapın

Sağlıklı Kilo Almak - Ara Öğün
Sağlıklı Kilo Almak – Ara Öğün

Öğünlerinizin arasına ara öğün yerleştirin. Bu kilo almak adına atabileceğiniz en iyi adımlar arasındadır. Yemek yediğiniz zaman gün içerisinde kalorisi yüksek karbonhidratlar tüketin.

Midenizde boş yer kaplayacak sebze meyve yemeyin. Tabii ki sebze meyve yemeniz gerekiyor ama yiyecekseniz yemekten 1 saat önce yiyin. Uzmanlar meyveleri yemekten önce yemeniz gerektiğini söylüyor. Yemek yerken yanında sebze meyve yerseniz midenizi tıkayacaktır.

Bu yüzden yemek yemeden en az 1 saat önce sebze ve meyvenizi tüketin. Böylelikle mideniz dolmayacak ve besinlerinizi rahatlıkla yiyebileceksiniz. Sebzeler ve meyvelerin kütlelerinin çoğunluğu sudan oluşmaktadır.

Yemekten 1 saat kadar önce sebze ve meyve tüketirseniz, sindirilmesi kolay olduğu besinler olduğu için 1 saat içerisinde mideniz o besinleri rahatlıkla sindirebilecektir.

3-Kendinize Güvenin

Aslında buna en başta değinmem lazımdı ama işe direk güvenle başlarsam ters olurdu. Kilo almak için kendinize güvenmeniz, inanmanız şart. Eğer kilo alamam düşüncesiyle ilerliyorsanız hiç kilo almaya kalkışmayın.

Her gün uyandığınız zaman ben kilo alacam düşüncesiyle uyanın ve gününüzü öyle geçirin. Moraliniz sizin için çok önemli. Zaten 1-2 hafta da etki gördüğünüz zaman kendinize her zamankinden daha fazla güveneceksiniz.

İnsan istedikten sonra her şeyi başarabilmektedir. Ne zayıf insanlar nasıl vücutlara sahip oldular bir bilseniz inancınız tavan olurdu. Bunun için kilo almak için sizi teşvik edecek görsellere bakın.

4-Kilo Almak İçin Spor Yapın

Sağlıklı Kilo Almak - Spor Yapmak
Sağlıklı Kilo Almak – Spor Yapmak

Spor yapın dediysek spor yap hemen kilo al demiyoruz bu gibi bir şey söz konusu değil zaten. Spor yaptığınız zaman beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki kilo almanın yolu iyi beslenmekten geçer. Spor vücudunuzu geliştirecek ve daha fazla besin tüketmenizi sağlayacaktır.

Bu şekilde ilerlediğiniz zaman en sağlıklı kiloyu alabilirsiniz. Bende bir zamanlar kilo almak için spora başlamıştım. 3 ayda yaklaşık 8 kilo almıştım. Bu benim için çok çok çok iyi bir rakamdı. Gören sen kendine ne yaptın kilo almışsın diyordu.

İnanın bu cümleler zayıf biri için kurulabilecek en iyi cümlelerdir. Kilo almaya başladığınız zaman etrafınızdaki insanlar kilo aldığınıza değinecek ve sizi gaza getirecektir. Spora başlarken deneyimli ve tecrübeli bir insandan bilgi almanızı tavsiye ederim.

Çünkü yapılan hareketler bile kilo almanız için önemliler. Bu konuda uzman birine danışarak kilo almak istediğinizi dile getirin ve bir kilo almak için yemek programı isteyin. Verdiği yemek programına harfiyen uyun.

Spor konusunda kesinlikle üşengeç ve ihmalkâr olmayın. Adımlarınızı sağlam ve programlı bir şekilde atın. Sporu sadece kilo almak için yapmanız gerekiyor gibi bir algı oluşmasın kafanızda. Sağlıklı ve dinamik bir yaşam için de spor yapmanız gerekmektedir.

5-Karbonhidratlı Besinler Tüketin

İnternetten besinlerin karbonhidrat değerlerini araştırabilirsiniz. Ama size kilo aldıracak 2 karbonhidratlı besin var onlardan biri makarna biri de pilav. Bu besinler sizin kilonuzu arttırmada çok yardımcı olacaklar.

Mesela sporda görmüş olduğum cüsseli ve spor salonun en fazla kas oranına sahip olan insanını her gün elinde saklama kabına koyulmuş pilav ile görürdüm. Yolculuk yaparken bile mola verilince pilavını yerdi.

Yani demem o ki karbonhidratlı besinler tüketin ama planlı, programlı ve hiç aksatmadan tüketin. Eğer düzensiz biçimde beslenirseniz kiloları unutun dostlar.

6-Fazlaca Su Tüketin

Sağlıklı Kilo Almak - Su İçmek
Sağlıklı Kilo Almak – Su İçmek

Normalde vücudumuz için gerekli olan suyu sadece kilo almak amacıyla tüketin demiyorum. Su vücutta besinlerin sindirilmesini sağlamaktadır. Yediğiniz besinleri daha hızlı sindirerek daha fazla yemek yemeye vücudunuzu hazırlayabilirsiniz.

Yemek yeme yarışmacılarının kullandığı bir taktiktir su içmek. Su içtiğiniz zaman midenizin hacmi de genişleyebilir. Böylelikle iki üç besin yedikten sonra tıkanmaz ve daha fazla yemek yiyebilirsiniz.

Zaten insan bedenindeki kasların büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Devamlı su içtikçe kaslarınız su tutacak ve olduğunuzdan daha iri bir yapıya bürüneceksiniz.

7-Sigara İçiyorsanız Sigarayı Bırakın

Eğer sigara kullanıyorsanız kilo almanız için sigarayı bırakmak size fazlaca yarayacaktır .Çünkü sigara içtiğinizde duman midenize kadar iner ve mideyi doldurur. Sizde bu dolgunluktan dolayı tokluk hissedersiniz.

Sigarayı bıraktığınız zaman hem daha fazla acıkacak hem de zaman geçirmek için kendinizi yemek yemeye vereceksiniz. Zaten sağlığa da çok fazla zararı olduğu için bu illeti bırakarak iyi yönde değerlendirebilirsiniz.

Sigarayı bırakmak için 10 Neden adlı makalemi de buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ömer Bozdi

Bilgide bencil olmayın ki geriye çoğalarak dönsün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatarak Bize DESTEK Olun.