BilgiÖneriler

Sigarayı Bırakmak İçin En Büyük 10 Neden

Sigarayı bırakmak, size muazzam güzellikler sunacaktır. Hem daha enerjik hem de daha mutlu olacaksınız.

Sigaraya Neden Başladın?

Şöyle oturarak bir düşünün neden sigaraya başladın? Bu konuyu öyle üstü kapalı değil derinlere dalarak asıl sebebini düşün. Düşündüğün nedenler sence de çok saçma değil mi? Sigarayı bırakmak için bunlardan hiçbiri sana engel olamaz.

Derdin mi var, karizmatik mi oluyorsun, canın mı sıkılıyor, arkadaşlarını mı örnek alıyorsun? Bu sorular çoğalabilir ama bu soruların cevabı her zaman “Hayır”dır. Eğer bu sorulardan birine evet diyorsanız kendinizi kandırıyor olursunuz.

Zaten sigaraya başlamanızın nedeni de bu sorulara evet demek değil mi sizce de. Kendinizi kandırdığınızı kabul etmiş olursunuz evet demekle. Bugün sigara içen insanların çoğu gösteriş için ve arkadaşlarından gördüğü için sigaraya başlamış olan insanlardır.

Size hiçbir kazanç sağlamayan aksine her türlü konuda sizi zarara uğratan bir illeti neden sürekli kullanmak istiyorsunuz? Bedeninize, performansınıza ve cebinize her gün zarar olan bir illet. Bu yüzden Sigarayı Bırakmak en doğru karardır!

Sigarayı Bırakmak İçin 10 Neden

1-Sigaranın Hiçbir Faydası Yok

Sigaranın faydası olduğunu düşünen insanlar sigarayı kullanmak için bahane üreten insanlardır. Sigaranın, düşündüğün zaman sürekli seni zarara, sıkıntıya soktuğunu göreceksin.

Her türlü konuda size sıkıntı oluşturacak bir illeti kullanmanın doğru olduğunu düşünmek yanlış olur. Oturun ve düşünün sigara bugüne kadar sana ne kazandırdı. Koskocaman bir hiç… Sigara içmek yerine size faydası dokunacak, yararlı olacak şeyleri yapmayı tercih edin. Tabii ki ilk sırada sigarayı bırakmak olsun.

2-Sigaranın Pis Kokusu

Sigara Kokusu yüzünden Sigarayı Bırakmak
Sigarayı Bırakmak – Sigara Kokusu

Sigara içtikten sonra üzerine leş gibi sigara kokusu sinen insanları görmüşsündür. Sigara içmeyenlerin yanına gittiğiniz zaman ne kadar kötü koktuğunuzu dile getirmeyen yoktur herhalde. Sigara içen biri diğer sigara içen kişinin kötü kokusunun farkına varamaz.

Hatta o pis kokudan bazı zamanlarda sizlerde rahatsız olursunuz. Eve geldiğinizde üzerinizi değiştirirken burnunuza gelen eşyalarınıza sinmiş sigara kokusu sizi de rahatsız edebilmektedir.

Ortamda kötü kokunuzla anılmak istemiyorsanız sigaradan bir an önce vazgeçin. Sevdiğiniz dostlarınız her ne kadar söyleyemeseler de affedersiniz leş gibi kokuyorsunuz. Evet bu en yakın dostunun sana karşı kurmaktan çekindiği cümleydi. Sadece bu durum bile Sigarayı Bırakmak için yeterli bence.

3-Aile Öğrenecek Diye Sürekli Diken Üzerinde Yaşamak (Gençler)

Belki aylarınız belki de yıllarınız bu uğraş verici eylemlerle geçmiştir. Annenizin veya babanızın sigara içtiğini öğrenmemesi adına kaç kere üzerindeki kokuyu çıkarmaya çalıştın acaba?

Koku, aile bireylerinize gitmesin diye belki de zaman zaman nefesini bile tuttun. Eve geldiğin zaman üzerinden koku çıksın diye direk üzerini değiştirip ellerinizi de yıkamış bile olabilirsin.

Bu sıkıntıları neden çekesin ki sen. Sigarayı bırakmak için bunlar yeterli değil mi sence? Bunu annen baban kızmakta haksız demek için söylemiyorum. Tam tersine kızmakta çok ama çok haklılar. Bedenine zarar verdiğin için sizi uyarıyorlar. Ama sen ısrarla kızmasınlar, uyarmasınlar diye sürekli tedirgin bir hayat yaşıyorsun.

4-Okulda Öğretmenlere Yakalanma Korkusu (Öğrenciler)

Hani hep spor salonunun arkasında toplanıp sigara içiyordunuz ya, hoca gelir yakalar diye sigaranızı bile tam içemiyordunuz hah işte sigara sizi nasıl hale sokuyordu hissedebiliyor musunuz?

Belki de yakalandınız ve sırf bu illet için disipline bile gittiniz. Sigara senin hayatına olumsuz yönde yörünge belirlediğinin dahi farkında değilsin. Yaşam biçimini, yaşam standartlarınızı olumsuz tarafa doğru çekiyor.

Bunları bir eğlence sanıp ilerde çok pişman olacağın adımlar attığının bile farkına varamıyorsun. Bunları yaşamış ve tecrübe kazanmış biri olarak söylüyorum. Sigarayı Bırakmak çokta zor bir şey değil.

5-Sigara Yapabileceklerinizi Kısıtlıyor

Sıkıldığın için, belki çalıştığın yere fazla müşteri gelmediği için, belki de oyalanacak bir şey bulamadığın için içiyorsun sigarayı. Sigarayı bırakmak için neden uğraşmıyorsunuz? Bunları bir kenara bırakıp sigaraya ayırdığın vaktini yeni şeyler öğrenmek adına kullansan çok iyi yerlere bile gelebilirsin.

Elinde sigara şöyle oturayım çay sigara yapayımda zaman geçsin dediğinizde hedeflerinden 1 adım daha uzaklaşmış oluyorsun. Zamanını sigara içmekle harcayıp kendine yazık ediyorsun.

Sigara içmediğiniz zamanları düşünün, kendine daha çok vakit ayırıp daha eğlenceli işler yapabiliyordun. Şimdi ise canının sıkkınlığından elinin boş kalmasını istemiyorsun.

Herhangi biri bir şey söylediği zaman “Dur şu sigarayı bir içeyim!” diyerek geciktiriyorsun. Bu karşı tarafın size olan güvenini bir nevi sarsıyor. Çünkü denildiği anda o eylemi yapmazsanız karşı taraf buna içten içe darılacak veya sinirlenecektir.

6-Sigara İçmek Kötü Bir Şekilde Zayıflatıyor

Bu madde de kesinlikle “Ben yıllardır içiyorum kiloluyum!” diyen biri çıkacaktır. Her şey herkese aynı tepkiyi gösterecek diye bir şey yok. Ben sadece yaşayıp gördüklerime makalemde yer veriyorum.

Sigara içtiğin zamanlarda sigaranın dumanının bir kısmı midene gider. Midene giden duman ise mideni tıkayarak tokluk hissi verir. Halbuki miden boş ama sen tokluk hissedersin.

Kendini tok hissettiğin içinde yemek yemezsin. Bazen açlığını bile sigarayla bastırmış olabilirsin. Bu sağlığın için son derece zarar verici bir şeydir. Aç kaldığında farkına bile varamadığınız için enerjin düşecek ve hareketliliğin azalacaktır.

Eğer nasıl kilo alacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak Sağlıklı Kilo Almak İsteyenlere Muhteşem 7 Tavsiye adlı makalemi okuyabilirsiniz.

7-Sigara Aç Kalmana Neden Oluyor

Bu hususun herkesi etkileyeceğini sanmıyorum. Bu olay daha çok liseli gençlerde meydana gelmektedir. Annesinden babasından yemek yemek için aldığı parayı giderek sigaraya verebiliyorlar. Sigarayı açlığa tercih ediyorlar.

Babanız anneniz o paraları kazanmak için dişlerini tırnağına takarak çalışıyorlar. Senin karnının doyması için para veriyorlar sende onu gidip sigaraya veriyorsun.

Bu hem anne ve babanıza hem de kendinize olan saygısızlıktır. Sigara içmeyi karnınızı doyurmaya değiştiriyorsun. Bazen dolmuş parasını bile sigaraya verdiğin için eve yürüyerek gittiğinde oluyor değil mi?

8-Sigara İçmek Dişleri Sarartıyor

Etrafında kesinlikle sigara içmekten dişleri çürümüş, sararmış bir insan görmüşsündür. Ne kadar kötü bir görüntü öyle değil mi? Sende bir müddet sonra öyle duruma geleceksin.

Bıyıkların bile sararacak. Yaşlı dedeleri görmüşsündür beyaz bıyıkları sararmıştır. İleride aynısı senin başına da gelebilir. Kötü bir görüntü oluşturmayı kimse istemez.

Bunun ne kadar pis dişleri var! Evet, tam da yakın arkadaşlarınızın demek istediği bu ama ne yapsınlar senin kalbini kırmamak adına sineye çekiyorlar. Bu görüntüyü onlara gösterme sende. Sigarayı Bırakmak dişlerinin inci gibi görünmesini sağlar.

9-Boş Yere Para Harcıyorsunuz

Sigarayı Bırakma Para İsrafı
Sigarayı Bırakma – Para İsrafı

Yemek dahi sipariş verirken 1 TL’nin bile lafını yapan insanlar nasıl oluyor da tak diye sigaraya para sayıyorlar anlamıyorum. Sigara aldığın günleri hesaplasana ne kadar para yapacak.

Sigara gözle görülmeyen bir tüketime yol açıyor. Dünyanın parasını sigaraya yatırıyorsun ama farkında değilsin. Gel seninle ufak bir hesaplama yapalım.

Sigaraya 53 TL verdiğini var sayıyorum Tabi ki fiyatlar sürekli güncelleniyor. Şuan ki fiyatlarla hesaplama yapıyorum. 1 ayda sigaraya 30 x 53 = 1590 TL veriyorsun. 1 yılda ise bu fiyat 12 x 1590 = 19.080 TL yapıyor. Yani 53 TL‘lik bir sigara içtiğini düşünürsek sadece 1 yılda 19.080 TL sigaraya veriyorsun. Bunları kenara koyduğunu düşünsene.

2 yılda 38.160TL biriktirebilmek varken o parayı neden sigaraya yani boş bir dumana veresin ki? Sigaraya verdiğin parayla 6-7 senede bir araba alırsın ayağını yerden kesersin. Sigarayı Bırakmak sana bir araba belki de uzun zaman sonra bir ev vadeder.

10-Ciğerlerinize Yazık

Sigara içmenin akciğerlere verdiği zararı bilmeyen yoktur herhalde. Aldığın nefesi bile zorlanarak alıyorsun. Konuşurken sürekli durarak nefes almak zorunda kalıyorsun.

Ya anlamıyorum bu kadar bedenine, hayatına zarar veren boş bir duman olan sigarayı artık neden bırakmıyorsun? Zamanı geldi o cebindeki son paketini at ve derin bir nefes al. Artık sigara içmek için bir neden yok. Ama Sigarayı bırakmak için bir çok nedenin var.

Ömer Bozdi

Bilgide bencil olmayın ki geriye çoğalarak dönsün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatarak Bize DESTEK Olun.