BilgiNasıl Yapılır

cPANEL Max Upload Size ve Post Size Değerlerini Arttırma

Wordpress’te karşılaşılan hatalardan bir taneside “Max Upload Size” problemidir. Yani yüklenecek dosyanın maksimum boyutu anlamına gelir.

Wordpress Max Upload Size Nedir?

Çoğu internet sitesi yöneticisinin kesinlikle başına gelebileceği talihsiz olaylardan biridir tartışmasız. Cevabını çoğu kez araştırmış ama bulamamış olmanız muhtemeldir. Anlatım yapan şahıslarda pek açıklayıcı anlatım yapmadığı için anlayamamış olabilirsiniz.

Dosya limiti nedir? sorusuna gelecek olursak eğer; Dosya limiti, herhangi bir site editöründe sunucunuza upload edeceğiniz (yükleyeceğiniz) dosya boyutunun belirli boyutta olması gereklidir.

Yani wordpress, data life engine, joomla gibi website kurma yazılımlarında standart olarak dosya yükleme limitleri bulunmaktadır. Misal veriyorum 2MB’lik bir dosya limiti olsun. Sizde sunucunuza boyutu 25 mb olan temayı yüklemeye çalışın.

Kesinlikle yükleyemezsiniz. Dosya limiti 2MB olan bir sunucuya 2MB’den büyük dosyalar yükleyemezsiniz. Ama tabii ki bununda bir yolu var. Eğer olmasa zaten her saniyemiz sıkıntıyla geçer.

1.YOL : Dosyalarınızı FTP Yoluyla aktarmak

Dosya limitlerine takılmamak adına ftp programlarıyla istediğiniz boyuttaki dosyalarınızı sitenize upload edebilirsiniz. Ftp ile yüklemede dosya sınırları bulunmamaktadır. Cpanel üzerinden FTP kullanıcı bilgilerinize erişebilirsiniz.

Cpanele girerek “FTP Hesapları” kısmında hesaba şifre atayabilir ve gerekli portu öğrenebilirsiniz. FTP hesabınıza bağlanmak için ise Filezilla gibi yardımcı programlar kullanmalısınız. Böylelikle herhangi bir “Max Upload Size” hatasına takılmazsınız. Eğer ben ftp hizmetiyle uğraşmak istemiyorum dersen aşağıdaki adıma geçebilirsin.

2.YOL : Dosya Yükleme Limitini Yükseltmek

  • Cpanel’e girin ve “Select PHP Versiyon” yazısına tıklayın.
  • Bu sayfa açılınca “Options” yazısına tıklayarak PHP ayarlarına girin.
  • Bu ekran gelince de “Memory Limit” ve “Post Max Size” değerini istediğiniz kadar yükseltin. Ve işlem bu kadar.
Post Max Size
Post Max Size

Ömer Bozdi

Bilgide bencil olmayın ki geriye çoğalarak dönsün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatarak Bize DESTEK Olun.